8.11.2013

Real Techniques Expert Face Brush

   Herkese merhaba, 

   Önümüzdeki birkaç yazıda size, uzun süredir herkesin dilinde olan, popülerliği tüm dünyada devam eden Real Techniques fırçalardan ve setlerden bahsedeceğim. Aşağıda aldığım tüm fırçaların toplu bir fotoğrafı var. Sırası ile hepsini anlatan yazılar yazacağım.


   Real Techniques fırçaları bilmeyenler için kısa bir tanıtım yapmak istiyorum. YouTube'un bence gelmiş geçmiş en başarılı güzellik gurularından ikisi Pixiwoo kardeşler. Kendilerini henüz izlemeyenler varsa, buraya tıklayarak kanallarını ziyaret edebilirsiniz. 

   Pixiwoo kardeşlerden Samantha Chapman, kendi markası olan Real Techniques'i kurdu ve pek çok fırça markasını geride bırakarak oldukça başarılı ve popüler bir marka haline geldi. Ben de gerek yabancı, gerek yerli bloggerların öve öve bahsettiği bu fırçalardan almak için can atmaya başladım ancak ülkemizdeki gümrük yasası ve malum riskler nedeniyle yurtdışından online alışveriş yolu ile almaktan kaçtım. Neyse ki İngiltere'ye yolum düştü ve sorunsuzca fırçalarıma kavuştum. 


   İngiltere'de fırçaları nereden aldığımı soran pek çok yorum ve mail aldım. Bu yazıda bu soruya da cevap vermek istiyorum. Londra'da pek çok Boots ve Superdrug mağazasına gittim ancak ya fırçalardan tek tük vardı ya da hiç yoktu. Bu yüzden fırçaları bulamayacağımı düşünüp, oldukça üzüldüm. Ama Galler'in başkenti Cardiff'teki küçük bir Boots'ta tüm fırçaları bulunca inanılmaz sevindim. Bu yüzden eğer İngiltere'ye gitmeyi düşünüyorsanız ya online alışveriş yapın ya da pek çok mağazayı gezmeye rağmen fırçaları alamama ihtimaline kendinizi hazırlayın.


   Bu kadar uzatmadan sonra gelelim Real Techniques fırçaları tanımaya... Öncelikle diğer markalarda {MAC, Sigma, Inglot,...} kullanılan kod sistemi yerine fırçalara isim verilmesi çok hoşuma gitti. Böylece makyaja yeni başlayanlar için fırçaların kullanım alanlarını anlamak da daha kolay oluyor. 

   İlk fırçamız Expert Face Brush, yani yüz fırçalarının üstadı...

    Bakır rengi sap, çift dokulu kıllar ve siyah taban ile fırçanın görüntüsünü çok beğendim. Fırça diğer markaların poşet sisteminin aksine; kalın ve plastik bir kutuda, korunaklı şekilde satılıyor. Kutu üzerinde de fırça hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Bu makyajın içinden gelen birinin hassas yaklaşımı olsa gerek...


   Fırça açıklamalarında, fırça kıllarının el kesimi olduğu, taklon kıllardan üretildiği yazıyor. Nedir bu taklon diye ufak bir araştırma yaptım. Taklonun kozmetik ve resim fırçalarında kullanılan sentetik kıllar olduğunu; üzerinde bakteri gibi zararlı yapıları tutmadığı için cilde dost ve temizlik kolaylığından dolayı gerçek kıllardan daha hijyenik olduğunu öğrendim. Bu fırça benden bir artı daha kazandı !


   Eksperimize uzaktan bir bakış atıp, ayrıntılı incelemeye başlayalım...   Fırça alışılageldik yüz fırçaları gibi yuvarlak yapıda değil, basık -  elips şeklinde. Kılları oldukça yumuşak, iki farklı formda ve sıkı yapıda olduğu için krem ürünleri uygulamakta çok başarılı.
 

   Fırçayı krem ya da likit yapıdaki fondötenleri, krem allık, toz allık, pudra gibi ürünleri uygulama kullanmak mümkün.

   Son zamanlardaki favori fondötenim Make Up For Ever HD fondöteni, Beauty Blender makyaj süngeri ile uyguluyordum çünkü MAC 187 numaralı fırça ile uyguladığımda, fırçanın yüzümde bıraktığı izleri hiç sevmiyorum. Ancak fondötenimi bu fırça ile uyguladığımda, kılları sık olduğu için herhangi bir iz olmadı. Sünger ile uygulamışım gibi bir görünüm elde ettim ve hem tampon hareketler ile fondöteni yüzümün tüm noktalarına uyguladım, hem de dairesel hareketler ile daha pürüzsüz bir sonuca ulaştım.


   Fırça kılları sentetik olduğu için temizlemesi ve kuruması da doğal kıllı fırçalardan daha kolay oluyor. Bu da benim gözümde bu fırçaya bir puan daha kazandırdı.


   Fırçayı 9,99 £ yani 32 - 33 TL gibi bir fiyata aldım. Amerika sitelerinde ise fiyatı 9 $ yani 18 TL. Mümkünse güvenilir bir Amerika merkezli siteden almak daha mantıklı görünüyor. Yurtdışından fırçayı getiren satıcılar ise 50 - 60 TL gibi fiyatlara satabiliyor. Güvenilir site adreslerini yorum olarak bırakırsanız, almak isteyen kişilere de yol göstermiş oluruz.

   Real Techniques Expert Face Brush, gerçekten de adının hakkını veren tam bir yüz eksperi... Benim favori fırçalarım arasında çoktan yer etti bile. Eğer iyi bir fondöten fırçası arayanlardansanız, bu fırçaya mutlaka bir şans verin derim.