16.08.2013

"Bana hangi renkler yakışır?" {Video}

     Herkese merhaba !

     Bu yazıda sizlere cilt alt tonunuzu bulmaktan ve alt tonunuza uygun makyaj yapmaktan bahsedeceğim.

     Alt tonunuza uygun ürünler kullanmadığınızda "Bugün iyi misin? Hasta gibi görünüyorsun..." cümlelerini duymanız olasıdır. Alt tonunuza uygun ürünler kullandığınızda ise "Bugün harika görünüyorsun? Yeni bir ürün kullanmaya mı başladın? Saçını mı kestirdin?" sorularını duymaya hazır olun.

     Alt ton nedir?
     Alt ton cildinizin rengidir. Söz ettiğimiz renk yüzünüzde gördüğünüz kızarıklık ya da lekeler değil, cildinizin esas rengidir.

     Alt tonumu nasıl belirleyebilirim ?
  • Gün ışığında ya da doğal ışıkta {Sarı ya da beyaz ışık renklerin görünümünü etkileyecektir.} aynada kendinize bakın. Eğer mümkünse saçınızı ve vücudunuzu beyaz bir havlu ile kapatın. Böylece yalnızca cildinize ve rengine odaklanmanız kolaylaşacaktır. Yüzünüzü iyice inceleyin. Ten renginiz hangisine benziyor?

     Alt tonları özellikle İngilizce yazıyorum çünkü ten ürünleri seçerken kodlamalar İngilizce oluyor.


  • Aksesuar seçiminde hangisinin size daha çok uyduğunu düşünüyorsunuz ?
    • Eğer altın aksesuarlar size daha çok yakışıyorsa warm{sarı}, gümüş daha çok yakışıyorsa cool{pembe}, ikisi de yakışıyorsa natural{doğal} tona sahipsiniz.

  •  Bileklerinizi gün ışığında inceleyin. Yeşil mi yoksa mavi mi görünüyorlar ?
    Eğer mavi görünüyorlarsa pembe, yeşil görünüyorlarsa sarı {mavi+sarı=yeşil} alt tonlusunuz demektir.
  • Bunlardan hiçbiri işe yaramadıysa elinize bir pembe, bir de sarı kağıt alın ve ikisini de yüzünüzün yanında tutup aynada kendinize bakın. Hangisi size daha yakın görünüyor ? Pembe ise pembe alt tonlusunuz, sarı ise sarı.

     
     Yukarıda gördüğünüz gibi eğer warm {sarı} alt tonlu iseniz size yakışacak renkler toprak tonları olacaktır. Cool {pembe} alt tonlu iseniz pembe ve metalik renkler size uygundur. Sarı alt tonlu biri pembe rengi kullanamaz diye bir kural  yok, dilediğiniz rengi kullanmakta özgürsünüz ancak ten ürünleri seçerken sarı alt tonlu iseniz warm yazan renkleri, pembe alt tonlu iseniz cool yazan renkleri seçmeniz fondöteniniz ve boynunuz arasında belirgin bir renk farkı oluşmasını engelleyecektir ve daha doğal bir görünüm sağlayacaktır.

     Hangi tona hangi renkler daha uygun, ayrıntılı okumak isterseniz Makyaj Puan sitesinden göz atabilirsiniz.


 

     Sıra geldi her zaman bir klasik olan kırmızı ruj seçimine...
  
     Sarı alt tonlu iseniz turuncu alt tonlu rujları tercih etmelisiniz. Pembe alt tonlular ise mavi alt tonlu rujları tercih etmeli.
    
     "Hacercim iyi hoş diyorsun da, bir rujun mavi mi yoksa turuncu alt tonlu mu olduğunu nasıl anlayacağız?" 

     Mavi alt tonlu rujlarda mavilik ve capcanlı kırmızılık vardır.

     Turuncu alt tonlu rujlarda ise kahverengilik ve turunculuk vardır.

     Birkaç örnek ile daha anlaşılır yapmak gerekirse...


     Mavi alt tonlu rujları sarı alt tonlu birine uyguladığınızda renk pembeye dönecektir.

     Turuncu alt tonlu rujları pembe alt tonlu birine uyguladığınızda ise renk turuncuya dönecektir.

     Tüm bunlar aklınızın bir köşesinde dursun ama siz kendinizi hangi ürünle güzel ve rahat hissediyorsanız, size en uygun renk odur bunu da unutmayın.

     Şu sıralar alt tonlar ile oynama yaparak cildi daha sağlıklı gösterme modası başladı... Konuyu merak edenler olursa onunla ilgili bir yazı hazırlayabilirim.      Sizin alt tonunuz hangisi? Favori kırmızı rujunuzu bizimle paylaşın...