14.08.2013

Guerlain Terracotta 4 Seasons

     Merhaba,

     Bugün size neredeyse her gün çok severek kullandığım Guerlain Terracotta 4 Seasons'tan  bahsedeceğim. Sizin desteğinizle kazandığım Makyaj Yıldızları yarışmasında ödül olarak verilen hediye çekimle aldığım bu terracotta gerçekten favori ürünlerim arasında yerini aldı ve bronzerlara yeniden ısınmama neden oldu. 

     Guerlain, bronzer ve terracottaları ile ünlü bir Fransız markası. İlk kez 1984 yılında üretilmeye başlanan ürünler şu anda birer fenomen haline geldi. Guerlain'in özellikle far paletilerini de çok başarılı buluyorum ki bir paletini ve bu yazıda tanıttığım terracotta pudrasını benimle hazırlanın videomda kullanmıştım. İzlememiş olanlar için yeniden ekliyorum.     High-end markalardan çok ürün almak benim için mümkün olmasa da iki elin parmağını geçmeyecek sayıdaki ürünlerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki ürünlerin kutularından yapılarına kadar kalitelerini hissediyorsunuz.


     Üründen bahsetmeden önce bilmeyenler için terracotta kelimesinin kökeninden bahsetmek istiyorum. Terracotta aslında arkeolojik bir terim.  

1970'li yıllarda kuraklık sebebiyle kuyu açmaya çalışan 4 işçi tarafından bulunan, Çin'de ilklerin imparatoru olarak bilinen ve Çin'e ismini veren Çin Şı Huangın 36 metre derinlikte mezarının etrafındaki taş askerlerinden oluşan ordusudur. Bu taş ordu dönemin savaş düzeninde dizilişi, patlamadan 900 derecede fırınlanmış olması, günümüz teknolojisiyle kimyasının halen çözülememiş olmaması, toprak askerlerin birebir dönemin kıyafetleriyle ve gerçek silahlarla gömülmüş olması gibi bir çok ilginçliği ve gizemi bünyesinde barındırmaktadır. Tarihçilerin MÖ 210 yılında yapıldığını iddia ettikleri bu dev yer altı ordusunun tahmini mevcudu 8.000 askerdir. Günümüzde halen açığa çıkarma çalışmaları devam etmekte olup şu ana kadar yaklaşık %5`lik kısmı gün ışığına çıkarılmıştır.
{Uludağ Sözlük}

     Arkeolojik bir terim olarak terracotta fırınlanmış, pişmiş toprak malzeme demektir. Diğer malzemelerden farkı dokusunun yumuşak, pürüzsüz ve pudramsı olmasıdır. İşte bu nedenle kozmetik sektöründe de terracotta fırınlanmış pudra anlamına gelir.
 
     4 Seasons Terracotta'ların 9 rengi mevcut. The Beauty Look Book'tan aldığım görselde tüm tonları görebilirsiniz. Benim ten rengime en uygun olacağını düşündüğüm 2 numarayı aldım. Bu renk cildimde koyu bir leke gibi durmadı ve güneşlenmiş etkisi verecek kadar da doğal oldu.     Ürünü kutusundan çıkardığımızda kadife bir kılıf içinde ve kılavuzu ile birlikte olduğunu görüyoruz.

 
     Açıkçası ürünün yapısı kadar ambalajını da çok sevdiğim için birkaç fotoğraf paylaşmak istedim. Ürünün üst kısmı bombeli ve Guerlain'i  temsil eden ayrıntılarla bezeli...
    
     Ürünün kapağında aynası da mevcut.

  
     Çoğunlukla yazısını yazacağım ürünleri hiç kullanmam ki orijinal halini fotoğraflayabileyim ancak bu ürün bir istisna olarak fotoğraflanmadan kullanıldı :) 

     Ürün 4 Seasons {4 mevsim} adını farklı ton ve yapılardan oluşan 4 bölümünden alıyor. 
  • Kış mevsiminde 1 ve 2 numarayı karıştırarak
  • Sonbahar ve ilkbahar mevsiminde tüm renkleri karıştırarak
  • Yaz mevsiminde 3 ve 4 numarayı karıştırarak uygulayabilirsiniz. Böylece tek ürünle tüm yıl uygun renkleri uygulamış olursunuz.
    
  
     Açıkçası ben fırçayı ürün üzerinde birkaç kez çevirdikten sonra tüm renkleri kullanıyorum ve oldukça doğal bir görüntü elde ediyorum. Özellikle 4 numaranın kattığı ışıltıyı çok seviyorum. Ürünü ister bronzer olarak, ister kontürleme yapmak için, isterseniz allık olarak, bunun yanı sıra göz makyajında da kullanmak mümkün.

     Bu ürünü incelemek isterseniz Sephora, Tekin Acar gibi kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz. Fiyatı 183 TL.