1.08.2012

Kaşlarımızı Kalınlaştıralım mı ?

     Birkaç gün önce Instagram'da kaşlarımı kalınlaştırmak istediğimden bahsetmiştim. Kaşlarım çok şükür zaten gür ama son zamanlarda şeklini iyice bozdum ve düzeltmek istiyorum. Bu akşam da kaşlarım için ara ara kullandığım bir karışım hazırladım. Sizinle de paylaşmak istedim.


     Malum yaz tatilindeyim, Ramazan da gelmişken evden pek çıkmıyorum. Fırsat bu fırsat, kaşlarımı almak zorunda değilim, zamanım da var dedim ve bu akşam karışımı uyguladım. Aslında bu karışım şöyle ortaya çıktı;


     Belçika'da yaşarken çok sağlıksız besleniyordum. Bunun sonucu olarak çok kilo aldım ve Türkiye'ye döndüğümde vitamin eksikliğinden saçlarım fena halde dökülmeye başladı. Saçlarım avuç avuç dökülüyor, uzamıyor ve gittikçe cansızlaşıyordu. İnternetten yaptığım araştırma sonuçlarından bu tarife ulaştım ve yine bir yaz tatilinde yaklaşık 1 ay kadar günaşırı saç diplerime bu karışımdan uyguladım. Sonuç muazzam oldu, saçlarım yeniden bebek saçı gibi çıkmaya, gürleşmeye ve canlanmaya başladı. Tek dezavantajı ise saçlarıma sinen ve sıcak (su / maşa / fön) uygulandığında ortaya çıkan sarımsak kokusu oldu. Öyle ki 2 yıl sonra saçıma fön çeken bir kuaför, saçıma sarımsak sürüp sürmediğimi sormuştu = )


     Karışım için gereken malzemeler ;
 • 1 diş sarımsak
 • Saf zeytinyağı
 • Tuz
 • Tahta tokmak
 


     1. Öncelikle bir kabın içine sarımsağı ince ince doğruyoruz.
    2. Sonra üzerine bir çay kaşığı kadar tuz ilave ediyoruz. 
     Tuzun etkisi, cildi ölü derilerden arındırması, onarım gücünü arttırması, kan dolaşımını hızlandırması ve cildi yumuşak hale getirmesi. Kısaca peeling yapıyor diyebiliriz.
     3. Sonra tahta tokmak yardımı ile tuz eklediğimiz 
sarımsakları eziyoruz / dövüyoruz. 
     Tahta tokmak kullanmak önemli, çünkü metal tokmak kullanmak doğallığı ve sarımsağın etkisini azaltıyor.
     4. Daha sonrasında sarımsağa macun kıvamına gelecek 
kadar saf zeytinyağı ekliyoruz.
     Göz kararı diyelim, cıvık olmaması önemli. Zeytinyağı da cildi nemlendiriyor, yumuşatıyor ve besliyor.
     
5. Tuz, sarımsak ve zeytinyağı karışımını karıştırarak 
macun kıvamında bir sonuç elde ediyoruz.


     6. Sonra bu karışımı kaşlarımızın 
istediğimiz bölgesine uyguluyoruz. 
     Ben hali hazırda var olan kaşlarımın da güçlenmesini ve sıklaşmasını istediğim için onların da üstüne uyguladım. Yavaş yavaş ve küçük miktarlarla uygularsanız iyi olur, çünkü bu çok etkili bir karışım. Kirpiklerinize kadar kaşınız çıksın istemezsiniz sanırım = ) 

     Bu şekilde ben yaklaşık 10 dakika bekliyorum. Sonrasında bir peçete yardımı ile kaşımdaki karışımı alıyorum ve kaşlarımı zeytinyağlı sabun ile yıkıyorum.Bu bakış ise işin püf noktası =P


     Şaka bir yana dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle ;
 • Bu kürü sakın kirpikleriniz için denemeyin. Sarımsak çok yoğun bir bitki olduğu için gözlerinizi tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yakıyor.
 • Eğer kaşınızda kel noktalar varsa, o bölgeyi diş fırçası gibi çok sert olmayan bir cisim ile fırçalayıp, deriyi biraz tahriş ettikten sonra bu karışımı uygularsanız daha etkili sonuç alırsınız.
 • Bu karışımı uyguladığınızda bir miktar yanma, kızarma hissedebilirsiniz. Eğer cildiniz daha büyük tepkiler verirse lütfen tekrar denemeyin, daha uzun süre cildinizde tutmayın.
 • Evli bayanlar, bu karışımı eşiniz iş gezisindeyken, tatildeyken, kısacası sizden birkaç gün uzaktayken uygulamanız önerilir = )
 • En önemli püf noktası ise sarımsak kokusunu nasıl yok edeceğiniz. Karışımı peçete ile silip zeytinyağlı sabun ile kaşlarımı yıkadığımdan bahsetmiştim. Sonrasında elinizi suyun altına tutun, bir miktar nemli kalmasını sağlayın. Elinize çok aşırı olmamak kaydı ile tuz dökün ve elinizin nemi ile tuzun da nemlenmesini sağlayın. Tuz suda erimesin, nemlensin yeterli. Bu nemlenmiş tuz ile kaşlarınızı ovalarsanız, kaşlarınıza sinmiş olan sarımsak kokusunu yok edeceksiniz. Ardından tekrar zeytinyağlı sabun ile yıkayıp, sonrasında nemlendirici bir ürünü kaşlarınıza sürdüğünüz zaman bakımımız tamamlanmış demektir.
 • Kaşlarınızın temizliği sırasında soğuk suyu tercih etmeniz daha olumlu sonuç verecektir. Tıpkı saçları soğuk su ile yıkamanın sağlıklı saçlar için çok önemli olması gibi...
 • Kaş bakımı için tatlı badem yağı, hint yağı, çam terebentini gibi doğal yağları da kullanabilirsiniz.

    
 Kimler benimle kaşlarını kalınlaştırmaya başlıyor ?
Belki öncesi / sonrası yaparız = )